Paracetamolsirap för barn: bruksanvisningar

Suspension Paracetamol tillhör den farmakologiska gruppen av icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel. Det används i barnläkemedel för att minska svårighetsgraden av smärta och temperatur i olika infektiösa och inflammatoriska sjukdomar hos barn.

Släpp form och sammansättning

Barns suspension Paracetamol har en viskös konsistens, ljusgrå eller ljusgul färg och en jordgubbslukt. Den huvudsakliga aktiva substansen i läkemedlet är paracetamol, dess innehåll i 5 ml suspension är 120 mg. Också ingår i beredningen är hjälpkomponenter, vilka innefattar:

  • Citronsyra.
  • Propylenglykol.
  • Natriumbensoat.
  • Natriumtrisubstituerat citrat.
  • Sorbitol.
  • Flavor.
  • Sugar.
  • Renat vatten.

Barnsirap Paracetamol finns i en plastflaska med en volym av 100 ml. Kartongförpackningen innehåller en injektionsflaska med suspension och instruktioner för användning av läkemedlet.

Farmakologisk aktivitet

Den aktiva beståndsdelen i spädbarnssuspensionen Paracetamol hämmar (enzymerna) cykloxygenas (COX), som katalyserar den kemiska reaktionen av omvandlingen av arakidonsyra till mediatorerna av den inflammatoriska reaktionen (prostaglandiner) under dess utveckling. Undertryck av COX-enzymet och en minskning av koncentrationen av prostaglandiner i strukturerna i centrala nervsystemet leder till normalisering av kroppstemperaturen under feber samt en minskning av svårighetsgraden av smärta som utvecklas som ett resultat av verkan av prostaglandiner på motsvarande receptorer och hjärncentra. Paracetamols farmakologiska verkan i perifera vävnader uppnås inte, därför har den ingen antiinflammatorisk effekt.

Efter att ha tagit spädbarnssuspensionen, virkar Paracetamol inåtligt ganska snabbt och absorberas nästan helt i systemcirkulationen. Det är jämnt fördelat i vävnaderna, tränger igenom blod-hjärnbarriären i hjärnstrukturerna. Paracetamol metaboliseras i levern med deltagande av oxidaser och enzymet P450-systemet till inaktiva nedbrytningsprodukter. De utsöndras huvudsakligen i urinen. Halveringstiden (elimineringstid hälften av hela dosen av läkemedlet) är 1-3 timmar.

Indikationer för användning

Barns suspension Paracetamol är indicerat för symptomatisk behandling av patologi hos barn, som åtföljs av smärta och feber:

  • Akut respiratorisk virusinfektion, influensa, parainfluensa, bakteriell infektionspatologi, postvaccinationsreaktioner som åtföljs av feber i barnets kropp.
  • Smärtsyndrom med svag och måttlig intensitet (huvudvärk, tandvärk, skador, brännskador, postoperativ smärta, smärta i musklerna, perifera nerver med sin aseptiska inflammation samt i lederna).

Ta emot en suspension Paracetamol påverkar inte den patologiska processens gång och dess progression.

Kontra

Absoluta kontraindikationer för användning av spädbarnsuppsättning Paracetamol är barnets ålder upp till 1 månad (nyfödd period) och överkänslighet mot läkemedlets aktiva substans eller hjälpkomponenter. Med försiktighet används läkemedlet för samtidig njurs- eller leverfel, godartad hyperbilirubinemi (måttlig ökning av bilirubins koncentration i blodet), inklusive Gilberts syndrom (medfödd leversjukdom), viral hepatit (inflammation i levern) och blodsjukdomar. Också försiktighet, barnsuspension Paracetamol används vid ett barns ålder i upp till 3 månader. Innan läkemedlet startar bör du se till att det inte finns kontraindikationer.

Dosering och administrering

Paracetamol Barnsirap tas oralt 3-4 gånger om dagen, intervallet mellan doser av läkemedlet är 4-6 timmar. Den genomsnittliga dosen är 10-15 mg paracetamol per 1 kg kroppsvikt hos barnet. Maximal daglig dos bör inte överstiga 60 mg paracetamol per 1 kg kroppsvikt hos barnet. I allmänhet beror den terapeutiska dosen på barnets ålder och vikt:

  • Från 3 månader till 1 år - 60-120 mg (2,5-5 ml).
  • Från 1 år till 6 år - 120-240 mg (5-10 ml).
  • Från 6 till 14 år - 240-480 mg (10-20 ml).

Varaktigheten av användningen av spädbarnsuppsättning Paracetamol som febrifuge bör inte överstiga 3 dagar, för att minska smärthet i smärta - 5 dagar. Vid behov bör vidare användning av läkemedlet alltid samråda med din läkare.

Biverkningar

I allmänhet tolereras barns suspension Paracetamol tolereras väl. Ibland är det möjligt att utveckla allergiska reaktioner i form av hudutslag, klåda, urtikaria (karaktäristisk utslag och svullnad, som liknar en nätbränna), angioeuros (märkad svullnad i mjukvävnaden med övervägande lokalisering i ansiktet och yttre könsorgan). Perifert blod i sällsynta fall minskar antalet blodplättar (trombocytopeni), leukocyter (leukopeni), ökar koncentrationen av bunden oxiderad hemoglobin (metemoglobinemi). Vid biverkningar ska användningen av läkemedlet avbrytas och rådfråga en läkare.

Särskilda instruktioner

Innan du använder barnsuspenningen Paracetamol bör du noga läsa instruktionerna för läkemedlet. Det finns flera speciella instruktioner att uppmärksamma på:

  • Vid behov bör långvarig användning av läkemedlet regelbundet övervakas laboratorieindikatorer för det perifera blodets funktionella tillstånd.
  • Den aktiva ingrediensen i läkemedlet kan interagera med droger från andra farmakologiska grupper, så läkaren bör varnas om deras möjliga användning.
  • Innan barnsuspenning tas, ska parasetamol skakas.
  • Läkemedlet innehåller socker, vilket måste beaktas när det används hos barn med samtidig diabetes.

I apoteksnätverket släpps barns suspension Paracetamol som ett läkemedel utan recept. I händelse av tvivel eller frågor angående användningen av läkemedlet bör du kontakta din läkare.

överdos

Med ett signifikant överskott av den rekommenderade terapeutiska dosen av spädbarnsuppsättning Paracetamol verkar illamående, kräkningar, buksmärtor inom 24 timmar efter överdosering. I framtiden (efter 1-6 dagar) kan akut leverskada utvecklas upp till nekros (död) i vävnaderna, vilket åtföljs av en uttalad minskning av dess funktionella aktivitet. Ibland kan leverskador bli komplicerade av utveckling av akut njursvikt. Behandling av överdosering består i att administrera en specifik motgift mot donator SH-grupperna (metionin-glutation).

Sirap Analog Paracetamol

Liksom den aktiva substansen och terapeutisk effekt för barns suspension Paracetamol är läkemedel Panadol, Daleron, Kalpol.

Villkor för lagring

Utgångsdatum för spädbarnsuppsättning Paracetamol är 3 år från tillverkningsdatumet. Det måste förvaras på ett mörkt, torrt ställe, otillgängligt för barn vid en lufttemperatur som inte överstiger + 25 ° C. Suspensionen ska inte frysas.

Genomsnittligt pris

Den genomsnittliga kostnaden för barns suspension Paracetamol i apotek i Moskva varierar från 64-67 rubel.

Hembakade recept med foton - steg-för-steg-masterklasser

Culinary bakning portal

Paracetamol barnens ljus. Paracetamol ljus för barn

Paracetamolsuppositorier (i Latin - Paracetamol) är ett antipyretiskt medel som används vid symptomatisk behandling av infektiösa och inflammatoriska sjukdomar hos barn och vuxna. Har kontraindikationer för upptäckt av vilka konsultera en läkare.

struktur

Strukturen av 1 rektal stötpiller innehåller:

  • aktiv ingrediens - paracetamol (100, 250 eller 500 mg);
  • fasta fetter (1,15, 1 eller 0,75 g).

Farmakologiska egenskaper

farmakodynamik

Paracetamol har en analgetisk och antipyretisk effekt. Undertrycker frisättningen av prostaglandiner i centrala nervsystemet genom att reducera aktiviteten av cyklooxygenas. Det påverkar smärta och temperaturreceptorer. Det har ingen antiinflammatorisk verkan. Det påverkar inte produktionen av inflammatoriska mediatorer i de drabbade områdena och perifera nervfibrer. Paracetamol irriterar inte slemhinnan och bryter inte mot vattenelektrolytbalansen.

farmakokinetik

När det administreras rektalt absorberas läkemedlet snabbt av tarmväggarna. 15% av det aktiva ämnet interagerar med plasmaproteiner. Paracetamol kan övervinna blod-hjärnbarriären. Terapeutisk läkemedelskoncentration i blodet uppnås inom 20-30 minuter efter administrering. Transformation av den aktiva substansen sker i levern, där den omvandlas till glukuronider och sulfonerade metaboliter. De flesta av paracetamolmetabolismsprodukterna utsöndras av njurarna.

Indikationer för användning av ljus Paracetamol

Läkemedlet används vid symptomatisk behandling:

  • huvudvärk (inklusive migrän)
  • dentala sjukdomar (karies, pulpitis, periodontit);
  • neuralgi;
  • reumatiska skador på muskler och leder
  • inflammatoriska och degenerativa sjukdomar i muskuloskeletala systemet;
  • post-traumatiska inflammatoriska processer;
  • smärtsam menstruation
  • brännskador;
  • kalla och akuta luftvägsinfektioner.

Med pyelonefrit

Paracetamol är ordinerat för akuta former av inflammatoriska sjukdomar i njurarna, åtföljd av feber och njurkolik.

Applicering och dosering

Dosen bestäms av patientens ålder och vikt. Vuxna och tonåringar som väger mer än 60 kg applicerar 2-4 g paracetamol per dag. Den maximala dagliga dosen är 6 g. Den fördelas över 3-4 injektioner.

Genom hur många ljus Paracetamol

Ljusets verkan börjar 60 minuter efter administrering.

Kontraindikationer med användning av ljus Paracetamol

Läkemedlet kan inte användas för:

  • allergiska reaktioner mot paracetamol;
  • dysfunktion av det hematopoietiska systemet;
  • kronisk alkoholism
  • Gilberts syndrom.

Biverkningar

Vid administrering i medeldoser tolereras läkemedlet väl av kroppen. I sällsynta fall finns det:

  • illamående och kräkningar
  • epigastrisk smärta;
  • ökade leverenzymer;
  • hudutslag på typen av urtikaria;
  • angioödem;
  • njursvikt
  • minskning av antalet blodplättar, leukocyter och granulocyter.

överdos

Överdosering bidrar till ökade biverkningar från lever och mag-tarmkanalen. Behandlingen är stödjande.

Kan jag ta under graviditet och amning

Stearinljus under graviditeten kan anges i de minsta effektiva doserna. Varaktigheten av behandlingen ska inte överstiga 3 dagar. Under laktation rekommenderas att avstå från införande av ljus.

Från vilken ålder ordineras för barn

Läkemedlet används inte vid behandling av nyfödda. Ljus är tillåtna för användning från 1 månad.

Användningsmetod

Barn 1-36 månader, dosen satt med en hastighet av 15 mg / kg. Ljus administreras 3-4 gånger om dagen. Den maximala dagliga dosen får inte överstiga 60 mg / kg. Den maximala engångsdosen för barn 3-6 år - 500 mg. Ljus administreras 3-4 gånger om dagen.

Särskilda instruktioner

Vid nedsatt njurfunktion

Vid sjukdomar i excretionssystemet används läkemedlet med försiktighet.

Med onormal leverfunktion

Suppositorier är kontraindicerade vid svår leverinsufficiens.

Droginteraktioner

Antikolinergika minskar absorptionshastigheten för paracetamol. Orala preventivmedel accelererar utsöndringen av ämnet. I detta fall är det en minskning av ljusets effektivitet. Den aktiva beståndsdelen minskar effektiviteten hos urikosurala läkemedel. Läkemedlet sänker utsöndringen av diazepam. Det rekommenderas inte att använda ljus i kombination med isoniazidbaserade anti-TB-läkemedel. Samtidigt införande av fenobarbital ökar risken för leverskador.

Antipyretiska stiftpiller för barn är en form av medicin som ofta ordineras av barnläkare. Vid en temperatur av 38,5-39 grader är det omöjligt att undvika droger för värmen, men det är obekvämt att ge piller till spädbarn. Tabletten bildar ofta allergiska reaktioner.

Rektala suppositorier eller, på ett folkligt sätt, ljus hjälper till att snabbt sänka barnens temperatur. Bekvämt, utan allvarliga biverkningar, små i storlek, är suppositorier lätt att placera även för nyfödda. Ta reda på mer information om hur du använder ljus vid höga temperaturer hos barn.

Fördelarna

Rektala suppositorier ska alltid vara i första hjälpen om det finns ett litet barn hemma. Apoteket har flera typer av effektiva droger för barn i olika åldrar.

De positiva egenskaperna hos en viss form av droger:

  • agera snabbt nog (efter 45 minuter). Drogen absorberas aktivt i tarmväggen, går in i blodet, sänker temperaturen på kortast möjliga tid;
  • lämplig för spädbarn som inte kan svälja något annat än bröstmjölk;
  • En av fördelarna är att rektala suppositorier kan introduceras till ett sjukt barn även under sömnen.
  • det finns ingen irriterande effekt
  • i motsats till oral administrering av läkemedel varar ljusets effekt längre
  • färgämnen, irriterande, smaker i sammansättningen av suppositorier saknas. Stearinljus - det bästa alternativet för att lindra feber hos små allergiker.
  • ljus kan hjälpa till att minska värmen, om barnet har obehindrad kräkningar, droger drogen helt enkelt inte i magen.

brister

Trots den långa listan över fördelar har suppositorier också negativa sidor. De är få, de är nästan osynliga mot bakgrund av positiva egenskaper, men föräldrarna bör vara medvetna om nyanserna.

Var uppmärksam på två punkter:

  • närmare 1 år gammal barn kan motstå om mamma vill införa ett ljus
  • ibland efter införandet av antipyretiska suppositorier, inträffar en tarmrörelse, är det nödvändigt att återinföra suppositoriet.

Information för föräldrar! Fördelarna med antipyretiska ljus bekräftas av många studier. Till skillnad från tabletter är suppositorier godkända för användning från en tidig ålder.

Kontra

Innan användning, läs begränsningarna:

  • vissa antipyretiska suppositorier kan endast användas när de är 2-3 månader gamla;
  • njurar, lever i akut form;
  • när diarré är ljusets effektivitet extremt låg;
  • Vid allergiska reaktioner på komponenter i rektala suppositorier kan denna form av läkemedlet inte användas.

Instruktioner för användning för nyfödda och äldre barn

Att ställa in antipyretiska ljus kräver ingen speciella färdigheter. De grundläggande reglerna för användning av ljus anges i instruktionerna för läkemedlet.

Introduktionen av rektala suppositorier för spädbarn upp till ett år gammal och äldre barn har vissa skillnader:

  • grudnichki. Kort före användning, ta bort stötpasta från förpackningen. Sätt barnet på ryggen, tryck på benen mot magen. Sätt försiktigt det helande ljuset i anuset. Efter introduktionen av suppositoriet borde barn ligga på ryggen. Idealisk - att sätta antipyretiskt ljus efter avföring
  • äldre barn. Före introduktionen av läkemedlet i form av ett stötpiller, be barnet att gå på toaletten på ett stort sätt. Tvätta området av anuset, torka av det. Det är mer praktiskt att införa ett terapeutiskt ljus i "hak" -positionen. Tack vare speciella fyllmedel sätts suppositoriet smärtfritt. Efter proceduren ska barnet ligga tyst tills läkemedlet smälter och börjar agera. Det rekommenderas inte att gå upp, gå runt i rummet: efter mjukning i tarmarna kommer medicinen att strömma ut genom anusen.

De bästa ljusen på temperaturen hos barn: en översikt

Barnläkare förskrivar ofta suppositorier på grund av deras snabba åtgärder, det minsta antalet biverkningar. Lokal exponering utan penetration i barnets övre ventrikel är en annan anledning till användning av ljus hos spädbarn och småbarn.

Var uppmärksam på en kort beskrivning av populära droger i form av rektala suppositorier, jämför priserna på ljus till barn. Inte självmedicinera, en barnläkare kommer att ordinera ett lämpligt läkemedel, med hänsyn till åldern, egenskaperna hos sjukdomen hos ett visst barn.

Paracetamol är en aktiv substans för första gången hos barn med värme. Denna WHO-klassificering beror på den minsta biverkningslistan. Jämfört med ibuprofen och nimuliden har paracetamolsuppositorier en delikat effekt på kroppen. Av denna anledning är Paracetamol Candles 0.33 g, Cefecon, Panadol, Efferalgan godkända för användning till barn under 1 år.

Nurofen

  • medicinska ljus av en torpedoformad form av vit färg;
  • en enhet innehåller 60 mg ibuprofen;
  • aktiv substans har antiinflammatorisk, antipyretisk, analgetisk effekt;
  • terapeutisk effekt är märkbar i 8 timmar;
  • lämplig från 3 månader till 2 år vid höga temperaturer som åtföljer ARVI, infektioner i barndomen. influensa; kan användas om feber uppträder efter vaccinationer
  • Nurofen-ljus för barn lindrar svagt och måttligt smärtssyndrom vid tandvärk, huvudvärk, neuralgi, smärtsam vid sträckning, otit
  • vid stark värme kan ljus administreras i 3 dagar, för smärtsyndrom - upp till 5 dagar;
  • daglig dos beror på ålder: från 30 till 240 mg. Överdosering är oacceptabel;
  • Genomsnittspriset är 110 rubel.

viferon

  • Effektiv drog lämpliga barn från de första dagarna av livet;
  • suppository liknar en gulaktig kula;
  • den aktiva substansen är interferon;
  • läkemedlet Viferon stärker aktivt immunsystemet, undertrycker effekten av virus, skadliga bakterier;
  • Vid nyfödd ålder upp till 1 månad introduceras ett antipyretiskt ljus. Totalt under dagen får man införa två suppositorier med ett intervall på 12 timmar, den totala dosen är 150 000 IE;
  • barn efter 1 månad ökas den dagliga dosen till 300 000 IE;
  • Genomsnittspriset är 250-300 rubel.

Tsefekon

  • Den aktiva beståndsdelen är paracetamol, ljusämnet är vitaxon;
  • V-formade suppositorier;
  • rektala suppositorier är kontraindicerade vid överdriven känslighet mot paracetamol tills barnet är 1 månad gammalt. Det kan inte användas vid inflammatoriska processer i ändtarmen.
  • läkemedlet administreras efter en rengörande enema;
  • 2-3 enheter är tillåtna per dag. Vid 1 kg kroppsvikt måste du ta 15 mg av läkemedlet. Den maximala dagliga dosen är upp till 60 mg;
  • uppskattad kostnad - 50 rubel.

Genferon

  • huvudämnet är interferon;
  • Beroende på ålder rekommenderas olika doser.
  • Läkemedlet minskar feber, lindrar väl på grund av närvaron av anestesin och bensokain;
  • Aktiva ingredienser absorberas snabbt;
  • lämplig från den första månaden av livet;
  • ibland finns det obehagliga reaktioner i form av klåda och brinnande på huden eller i ändtarmen;
  • upp till 7 år är den dagliga dosen 1 behandlingsstearin, efter 7 år - 2 stycken;
  • Det genomsnittliga priset är 300 rubel.

Efferalgan

  • vitt stötpasta, blank yta;
  • aktiv ingrediens - paracetamol;
  • effekten kommer efter 2 timmar;
  • diarré - en absolut kontraindikation på grund av den negativa effekten av paracetamol på svag tarm;
  • Det är omöjligt att samtidigt administrera det rektala suppositoriet Efferalgan och ge oralt en sirap eller tablett med paracetamol. Överskridande doseringen av den aktiva substansen är fylld med manifestationen av biverkningar;
  • upp till 1 månad Efferalgan rektala suppositorier är förbjudna.
  • från 1 till 5 månader per dag krävs 80 mg aktiv substans (1 suppositorium), från sex månader till 3 år per dag, 150 mg paracetamol behövs;
  • Barn efter tre år är den dagliga dosen 300 mg;
  • maximal användningstid - 5 dagar;
  • Medelpriset på drogen är 100 rubel.

Regler för användning av sirap Flyuditek för barn mot hosta beskrivs sidan.

På adressen läs om fördelarna med återanvändbara blöjorbyxor för nyfödda.

Viburkol

  • populär homeopatisk botemedel mot feber hos barn;
  • huvudkomponenter: belladonna extrakt, anemone, växtblad, kamilleblommor;
  • drogen lindrar inte bara feber, utan lugnar också barnet;
  • lämplig för barn efter 6 månader;
  • i fall av allergiska reaktioner på örter, kommer läkaren att ordinera andra suppositorier;
  • På den första dagen, ange ett barn med 2 eller 3 behandling ljus med ett intervall på en halvtimme. Nästa dag dela läkemedlet i två steg: gå in i ljuset Viburcol på morgonen och kvällen. Den exakta dosen kommer att anges av läkaren med hänsyn till barnets ålder.
  • Det genomsnittliga priset på ett homeopatiskt medel är 400 rubel.

Nu vet du varför med starka värmepediatrikare föreskriver barns ljus på temperaturen. Ett lämpligt läkemedel kommer att ordineras av en läkare. Vid val av kompositionen tar läkaren hänsyn till den lilla patientens ålder (inte alla suppositorier är tillåtna från den första månaden), barnets tillstånd. Om ett barn utvecklar en feber, stiger temperaturen till 39,5 och högre, använd inte ljus, men en medicinsk sirap, som kommer att fungera om 20-30 minuter.

Hög feber hos barn är ett ganska vanligt symptom som kan utlösas av många faktorer. Det orsakas av olika infektioner och sjukdomar, utbrott av tänder och nya vaccinationer. Men ökad termometerprestanda kan orsaka allvarlig panik bland föräldrarna. Därför bör husen för hand alltid vara tillförlitliga och beprövade medel för att minska temperaturen. Och en av dem är Paracetamol för barn. Låt oss förtydliga vad Paracetamol instruktioner säger om användningen, och vad ska dosen av en sådan medicin vara.

Stearinljus (suppositorier), enligt många barnläkare, är en idealisk doseringsform för behandling av barn. De ger en direkt träff av den aktiva substansen i barnets blod genom slemhinnorna i ändtarmen, medan läkemedlet passerar matsmältningsorganet, vilket minskar sannolikheten för dess negativa påverkan på magen. Och detta är ganska viktigt vid behandling av barn i tidig ålder, där matsmältningsorganens arbete inte är särskilt stabilt.

Vad är Paracetamol Candles?

Paracetamolsuppositorier är rektala suppositorier som innehåller substansen med samma namn - paracetamol. Denna komponent tillhör de icke-steroida antiinflammatoriska elementen, och används ofta i pediatrisk praxis.

Paracetamol är väl studerat och kan användas vid behandling av barn i olika åldrar, inklusive de första sex månaderna av livet. Detta ämne har en bra antipyretisk effekt, hjälper till att klara av smärta och till och med minska svårighetsgraden av inflammatoriska processer av olika ursprung och olika lokaliseringar.

Användning av ljus för behandling av barn

Detta läkemedel används för barn att minska temperaturen, som uppstod som ett resultat av utvecklingen av olika infektionssjukdomar. Paracetamol är lämplig för användning under förkylning, virussjukdomar och influensa. Det kan ges till barn med mässling, rubella, parotit eller vattkoppor. Och dessa ljus är bra för att korrigera de tillstånd som uppstår efter vaccination och mot bakgrund av tandvård. I princip minskar detta läkemedel framgångsrikt värmen hos barn av olika ursprung.

Dessutom kommer dessa ljus att hjälpa till att eliminera smärta i ett barn, vilket också kan uppstå av olika orsaker. De kan användas vid tandvård, när barnet inte kan somna av smärta. De rekommenderas för användning vid skador och andra förhållanden.

Vilka ljus Paracetamol finns på apotek?

Till salu finns tre olika typer av suppositorier Paracetamol. De skiljer sig i dosering av den aktiva substansen. Dessa är ljus med en dos av 0,08 g, 0,17 g och 0,33 g paracetamol.

Hur man använder ljus Paracetamol?

Ljus är avsedda för rektal användning. Samtidigt väljs parasättamol dosering individuellt och beror på åldersparametrar hos den lilla patienten, liksom på kroppsvikt. För ett kilogram barnets vikt måste du använda femton milligram aktiv substans åt gången. Samtidigt bör mängden medication som används per dag inte överstiga sextio milligram per kg vikt.

Vanligtvis är barn vars ålder varierar från tre månader till ett år föreskrivna 0,08 g suppositorier. Barn i åldern från ett år till sex år är förskrivna användningen av ett stötpasta med 0,17 g. Följaktligen anges för små patienter från sju till tolv år användningen av ett enda suppositorium med 0,33 g. Detta är en enstaka dos. Antag en andra dos, men intervallet mellan användning av verktyget ska vara minst sex timmar (även natttid beaktas). Fyra suppositorier är tillåtna per dag.

Små patienter med svår njurinsufficiens får endast använda stiftpiller med intervaller på åtta timmar.

En sådan medicin kan endast användas i två dagar, då krävs ett obligatoriskt medicinsk samråd.

Funktioner av användning av ljus med paracetamol

Detta läkemedel ska användas när barnet går på toaletten. Efter det är nödvändigt att lägga smulan på sin sida, och ta bort stötet från förpackningen. Därefter måste du försiktigt infoga ljuset i barnets anus med spetsänden framåt. Efter att stearinljuset sätts in ska barnet ligga i liggande läge i minst ett par minuter.

Läkare råder inte att bryta ljus före användning. Använd inte dem i en större dos.

Finns det några kontraindikationer för användningen av droger?

Stearinljus enligt instruktionerna kan inte användas med individuell intolerans. De används inte heller för allvarliga sjukdomar i njurarnas och leverens aktivitet, bristen på glukos-6-fosfat dehydrogenas, blodsjukdomar och i en tidig ålder av upp till tre månader.

Kan drogen orsaka biverkningar?

Det är extremt sällsynta ljus Paracetamol orsakar biverkningar. Ett sådant läkemedel kan orsaka utseendet av allergiska reaktioner av varierande svårighetsgrad. Ibland orsakar det abnormaliteter i blodets sammansättning, utseende av njurkolik, utseende av rodnad och ömhet runt anusen. Det är sällan möjligt brott i levern.

De säger att goda mödrar förstår barns sjukdomar såväl som skickliga barnläkare. Det här är naturligtvis ett skämt, men alla föräldrar är skyldiga att veta allt om första hjälpenutrustning: vad exakt och i vilken dos som ska ges före läkarens ankomst.

Så, den mest effektiva och prisvärda analgetiska antipyretiska är paracetamol. Det kan köpas i form av en sirap, rektal stötpasta. Upp till 12 år rekommenderas att använda första och sista alternativen. Vi erbjuder ett litet utbildningsprogram, som beskriver användningen av ljus för barn.

Fördelar och nackdelar med ljus

De viktigaste fördelarna med den bedömda doseringsformen:

  • brist på färgämnen och smaker, vilket är särskilt viktigt om det finns en tendens till allergier.
  • en längre effekt jämfört med sirap (men notera att suppositoriet absorberas längre, därför börjar det att fungera 20-40 minuter senare);
  • lång hållbarhetstid - 2 år (läkemedlet i flytande form efter öppning av locket gäller endast 30 dagar).
  • titreringens komplexitet (separation av den önskade dosen);
  • Det relativa besväret att använda, även om den sjuka ärten är stygg och spetsar ut alla läkemedel, är den rektala administrationsvägen den enda frälsningen.

Ljus Paracetamol för barn: instruktioner, pris

  • temperatur (från 38,5 ° eller högre), som uppstår vid förkylning eller efter vaccination;
  • smärtor av olika etiologier (i fråga om spädbarn, i regel tandvärk eller huvudvärk, skador, brännskador), ljus eller medelstarkhet.

Det är viktigt att förstå att denna åtgärd inte botar, men eliminerar bara de angivna symtomen.

Ingredienser: Paracetamol i en koncentration som motsvarar den märkta märkningen, fast fetthalt.

Användningsbegränsningar:

  • överkänslighet mot huvudkomponenten;
  • lever- och njurdysfunktioner;
  • diarré eller tarmproblem (det gäller ljus).

Om du har fått andra paracetamolbaserade läkemedel i någon form (Efferalgun, Cefecone,), kan suppositorier administreras endast efter 4 timmar.

Vid korrekt applicering är sannolikheten för allvarliga biverkningar minimal. Sällan, men det finns klagomål om utseende av hudreaktioner (klåda, nässlor, rodnad), illamående eller irritation av anusen.

För barn köpas vanligtvis 125 och 250 mg, vilket bäst motsvarar de rekommenderade doserna. Priser: 0,5 respektive 0,7 $. Också på försäljning finns alternativ: 80, 170 och 330 mg.

Apotek kan köpa dyrare paracetamolbaserade ljus för barn. Handelsnamn: Tsefekon - D (1,5 $), Efferalgan (3 $), (1 $). Alternativ antipyretika: Viburkol (homeopatisk medicin), Viferon, Genferon, Nurofen.

När används Paracetamol 125 mg (suppositorier för barn)

  • Denna form av frisättning rekommenderas för spädbarn från 3 månader till 6 år. I svåra situationer under överinseende av en läkare - från en månad ålder.
  • Enligt reglerna är läkemedlet titrerat i vikt: upp till 10-15 mg / 1 kg - enstaka doser. Men när ett barn brinner eller lider av smärta, når inte vägen vägen.

Om temperaturen inte minskar eller smärtan inte passerar efter första användningen, upprepas manipuleringen med ett intervall på 6 timmar (i svåra situationer - 4).

Paracetamol 250 mg suppositorier: bruksanvisning för barn

Applicera för att uppnå 6 års ålder. Nyanserna och användningsfrekvensen liknar de tidigare beskrivna punkterna.

Det är möjligt att använda ljus för barn, alla bestämmer sig själv. Feedbacken om denna speciella form av läkemedelsfrisättning är mestadels positiv. Många föräldrar väljer detta läkemedel för sina barn.

Paracetamol är ett läkemedel som ger en analgetisk effekt och antipyretisk effekt. Det är vanligtvis hänförligt till gruppen av icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel. För behandling av barn ordinerar läkare ofta paracetamolsuppositorier. De finns i plast- eller folieförpackningar. Användningen av suppositorier gör att du kan klara av tandvärk och lindra feber.

Släpp form och sammansättning

Paracetamol är ett vanligt läkemedel som lätt kan hittas i ett apotek. Den erbjuds i form av:

  • tabletter;
  • sirap;
  • suppositorier används rektalt.

Ljus Paracetamol för barn tillverkare producerar i kontur celler, fem stycken på varje sida. De är förpackade i kartong. En låda innehåller två konturceller. Dosen av parasetamol för barn kan vara 1 g, 0,125 g och 0,25 g.

I läkemedlets sammansättning är paracetamol den huvudsakliga aktiva föreningen. Förutom det innehåller läkemedlet en fast fettbas. Ljus för barn Paracetamol skiljer sig i liten storlek och har en torpedoform, och deras färg varierar från ljus till kräm.

vittnesbörd

Barnläkare föreskriver ofta paracetamolsuppositorier för att behandla unga patienter. De föreskriver detta läkemedel i följande fall:

  • ARVI och influensa;
  • bronkit och lunginflammation
  • tandvärk;
  • smärt syndrom för brännskador och skador;
  • Öron-, näs- och halssjukdomar är inflammatoriska i naturen.

Suppositories Paracetamol för barn: instruktioner

Paracetamol i form av suppositorier appliceras rektalt. En enstaka dos av detta läkemedel bestäms genom att ta hänsyn till sådana parametrar som ålder och kroppsvikt hos en liten patient. Vid valet avstöras de av följande proportioner: 15 mg av läkemedlet bör falla till 1 kg av barnets vikt och maximal dos av läkemedlet får inte överstiga 60 mg per 1 kg kroppsvikt.

Om det finns ett behov är det tillåtet att upprepad administrering av läkemedlet. Det maximala antalet ljus som används per dag får dock inte överstiga 4. Samtidigt bör man bibehålla intervallet mellan doser, vilket inte får vara mindre än 6 timmar, inklusive natttid.

Detta läkemedel rekommenderas inte i mer än två dagar. Innan du injicerar medicin ska barnet besöka toaletten. Tidigare bör den läggas på sin sida, och stötpumpet är fritt från förpackningen. Stearinljuset sätts in i anuset med försiktiga rörelser med en spetsig ände. Sedan inom några minuter borde barnet vara lugnt. Lyset före användning kan under inga omständigheter brytas. Ett större antal suppositorier än vad som anges i anvisningarna kan inte användas.

Kontra

Läkare rekommenderar inte behandling med paracetamol i form av ljus för barn under en månad. Denna åtgärd har vissa kontraindikationer. Du kan bekanta dig med denna information i anvisningarna eller fråga din läkare. Begränsningar för förskrivning är:

  • barn upp till 1 månad
  • överkänslighet mot läkemedlets aktiva komponent;
  • lever- och njurdysfunktioner;
  • tarmproblem.

Med försiktighet ska du använda stearin Paracetamol vid behandling av barn under 3 månader, liksom barn som har följande sjukdomar:

  • godartad hyperbilirubinemi;
  • viral hepatit;
  • blodsjukdomar.

Hur fungerar paracetamolsuppositorier?

Efter injektionen av ljuset i anuset tränger det aktiva ämnet in i tarmen, varifrån det snabbt går in i blodomloppet. Huvuddelen av den aktiva komponenten i denna medicin passerar genom levern. När läkemedlet används, uppträder den analgetiska effekten på grund av blockerande smärtreceptorer, samt säkerställande av termoregulering av centrala nervsystemet.

Effekten av läkemedlet börjar en halvtimme efter direkt användning. Den analgetiska effekten varar i fyra timmar från mottagningstillfället och försämras därefter gradvis. Vid denna tidpunkt reduceras blodhalten i den aktiva föreningen med 2 gånger.

Biverkningar

Vid användning av produkten kan vissa biverkningar uppstå. Information om detta finns i bruksanvisningen. Det indikerar följande obehagliga symptom:

  • allergiska reaktioner i form av hudutslag, klåda och urtikaria;
  • i sällsynta fall barn behandlade med suppositorier Paracetamol, anemi, trombocytopeni;
  • renal kolik och rodnad;
  • ömhet som uppträder runt anusen
  • leverskada.

Om det under behandlingen med paracetamolsuppositorier uppenbarades oönskade symtom som inte ledde till försämringen av barnets tillstånd, så är det i detta fall nödvändigt att rådgöra med en läkare om användningen av läkemedlet.

överdos

Om ett överdoseringstillstånd har inträffat under användning av suppositorier, är det nödvändigt att konsultera en läkare. Detta bör göras även om barnets tillstånd inte har förvärrats och du inte har några problem med hans hälsa.

Ett överdosstillstånd med användning av paracetamol kan leda till förekomsten av fullständig och irreversibel hepatonekros, leversvikt och metabolisk acidos. Dessutom är risken för encefalopati hög. Alla dessa effekter kan leda till utveckling av koma, vilket ofta är dödligt.

Du kan bestämma överdosering hos ett ungt barn som behandlades med paracetamolsuppositorier med följande symtom:

  • illamående;
  • kräkningar;
  • epigastrisk smärta;
  • svettning;
  • blek av huden som uppträder inom 2 dagar efter att ha tagit drogen.

Vid överdosering efter två dagar från det ögonblick som medlet börjar behandlas, kan barnet uppleva en ökning av levertransaminas- och bilirubinnivåer och en minskning av protrombinhalten uppträder. Den kliniska bilden som indikerar leverskador uppträder efter två dagar och når sitt maximala på den fjärde dagen av behandlingen.

Om du har funnit symtom på överdosering hos din baby, är det omedelbart sjukhusvistelse nödvändigt. Blodprover ska tas från patienten för att bestämma nivån av paracetamol i blodplasman. Läkaren måste administrera motgift N-acetylcystein inom 10 timmar efter att ha tagit läkemedlet. Dessutom behövs symptomatisk behandling.

Interaktion med andra droger

Vid användning av denna medicinering med barbiturater, antikonvulsiva medel och alkohol ökar risken för en hepatotoxisk effekt markant. Dessutom kan effekten av indirekta antikoagulantia uppträda. Barbiturater ger en minskning av den antipyretiska effekten av denna lösning.

Att ta detta läkemedel med salicylater ökar risken för toxiska effekter på kroppen.

Säkerhetsföreskrifter

Om symtomen på sjukdomen i barnet inte går bort, och tillståndet förvärras, ska du i så fall besöka läkaren och konsultera vidare användning av denna lösning. Om tiden för nästa medicin missades, ska du inte ge barnet en dubbel dos nästa gång.

Paracetamol i form av suppositorier vid behandling av unga patienter med nedsatt lever- och njurefunktion bör användas med extrem försiktighet. Det rekommenderas inte att använda läkemedlet samtidigt med andra läkemedel som innehåller paracetamol som en aktiv förening.

Ljus för barn Paracetamol är en ganska prisvärd medicin som du enkelt kan köpa. Beroende på apoteksnätverket varierar kostnaden för det här verktyget från 20 till 40 rubel. Ett visst inflytande på läkemedlets pris har en form av produktion och tillverkaren.

Förvaringsförhållanden

Hur man lagrar det här verktyget så att det inte förlorar sin effektivitet finns i bruksanvisningen. Det innehåller instruktioner om behovet av att hitta drogen på ett ställe som är skyddat mot solljus. Temperaturen vid lagring av läkemedlet bör inte vara mer än 15 grader. Medel är lämplig för applicering inom 2 år från frigöringstillfället. Det är oacceptabelt att använda drogen om utgångsdatumet har gått.

slutsats

Paracetamol är ett vanligt läkemedel som många använder. Detta effektiva verktyg hjälper till att snabbt lindra en person från huvudvärk. Läkarna rekommenderar det inte bara vuxna utan även unga patienter. I närvaro av tandvärk, smärtsyndrom efter bränning, hjälper Paracetamol till barnljus att eliminera det smärtsamma tillståndet. På apoteket kan de köpas utan recept, men före användning bör du konsultera en läkare och få sitt godkännande. Specialisten kan, med hänsyn till barnets tillstånd, tilldela optimal dosering och administrationsvaraktighet.

Paracetamolsuppositorier verkar ganska snabbt. På hur man använder stearinlys på rätt sätt i behandlingen av barnet, kan du läsa instruktionerna eller fråga läkaren. Redan en halvtimme efter det att läkemedlet tagits, uppstår lindring av det smärtsamma tillståndet. Vid användning av suppositorier varar den resulterande bedövningseffekten i 4 timmar och börjar sedan dämpas. Läkemedlet ska lagras på en mörk plats vid en temperatur av 15 grader för att bibehålla effektiviteten. Läkemedlets hållbarhet är 2 år. Efter utgången av det, bör du bli av med olämplig för användning av droger.

Paracetamol för barn

Paracetamol för barn: bruksanvisningar och recensioner

Latinnamn: Paracetamol barn

ATX-kod: N02BE01

Aktiv beståndsdel: Paracetamol (Paracetamol)

Tillverkare: Rosepharm Ltd., Pharmstandard-Leksredstva, Biochemist, Pharmproject, Dalkhpharm, Irbit Chemical Factory, Pharmapol-Volga, Mega Farm (Ryssland), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Kina), LLC Läkemedelsföretaget "Health" (Ukraina)

Aktualisering av beskrivning och foto: 10/19/2018

Priserna på apotek: från 66 rubel.

Paracetamol för barn - icke-narkotisk analgetikum.

Släpp form och sammansättning

Doseringsform av frisättning - suspension för oral administrering: homogen, rosa färg, med en karakteristisk fruktlukt (100 och 200 ml vardera i polymerflaskor eller orange glasflaskor, eller från glassmält eller från polyetylentereftalat för läkemedel, förseglad med en polymerskruvad keps med kontroll av det första öppnings- eller "push-rotate" -systemet, 1 flaska i en kartonglåda utan / med mätbägare eller mätsked).

Sammansättningen av 100 ml suspension:

  • aktiv beståndsdel: Paracetamol - 2,4 g;
  • ytterligare komponenter: natriumnipacept (etylparahydroxibensoatnatrium, metylparahydroxibensoatnatrium och propylparahydroxibensoatnatrium) - 0,15 g, maltitol - 80 g, ättiksyra - 0,05 g, icke-kristalliserbar sorbitol 70% - 1,33 g xantangummi - 0,6 g vattenfri citronsyra - 0,02 g, azorubinfärgämne - 0,001 g, jordgubbar eller apelsinsmakande - 0,1 g, vatten - upp till 100 ml.

Farmakologiska egenskaper

farmakodynamik

Paracetamol är en medicinsk substans som har antipyretisk och analgetisk effekt. Antiinflammatoriska egenskaper har i praktiken inte.

Verkningsmekanismen beror på förmågan att blockera cyklooxygenas i centralnervsystemet, vilket påverkar värmegöringens och smärtan.

Läkemedlet har praktiskt taget inga antiinflammatoriska egenskaper. Det påverkar inte vattenelektrolytmetabolismen och slemhinnans tillstånd i mag-tarmkanalen (GIT), eftersom det påverkar syntesen av prostaglandiner i perifera vävnader i mycket liten utsträckning.

farmakokinetik

Paracetamol kännetecknas av hög absorption, det absorberas snabbt och nästan helt från mag-tarmkanalen. Associerad med plasmaproteiner med 10-25%. Maximal plasmakoncentration uppnås inom 30-120 minuter och är 5-20 μg / ml.

Läkemedlet tränger in i blod-hjärnbarriären. Mindre än 1% av den tagna dosen passerar in i mammas bröstmjölk. Fördelningen av ämnen i kroppsvätskor är relativt jämn.

Paracetamol metaboliseras övervägande i levern på tre huvudsakliga sätt, såsom oxidation genom mikrosomala leverenzymer, konjugering med sulfater och konjugation med glukuronider. Under oxidering bildas intermediära toxiska metaboliter, vilka därefter konjugeras först med glutation, därefter med merkaptinsyra och cystein. För denna metod för metabolism är de viktigaste isoenzymerna av cytokrom P-systemet450 är CYP2E1 (övervägande), CYP1A2 och CYP3A4 (mindre roll). Om glutation är brist i kroppen kan dessa metaboliter orsaka skador och nekros av hepatocyter. Ytterligare metaboliska vägar är metoxylering till 3-metoxiparacetamol och hydroxylering till 3-hydroxiparacetamol, vilka därefter är konjugerade med sulfater eller glukuronider.

Hos barn under 10 år är läkemedlets huvudmetabolit paracetamolsulfat, hos barn från 12 år - konjugerad glukuronid.

Konjugerade paracetamolmetaboliter (konjugat med glutation, sulfater, glukuronider) kännetecknas av låg farmakologisk aktivitet, inklusive giftiga.

Vid mottagande av en terapeutisk dos ger generellt clearance 18 l / h, en eliminationshalveringstid (T½) - från 1 till 4 timmar. När man mottar terapeutiska doser av 90-100% av den mottagna dosen av paracetamol inom 24 timmar utsöndras i urinen. Huvudmängden av läkemedlet efter konjugering frigörs i levern i form av glukuronid (60-80%) och sulfat (20-30%). Ca 5% av dosen utsöndras oförändrad.

Hos äldre patienter minskar paracetamol clearance och T ökar.½.

Hos patienter med svår njurinsufficiens (kreatininclearance 10-30 ml / minut) sänks paracetamol eliminering, utsöndringshastigheten av sulfat och glukuronid är lägre än hos friska individer.

Indikationer för användning

Suspension Paracetamol för barn är föreskrivet för barn i åldern 3 månader till 12 år i följande fall:

  • ökad kroppstemperatur på grund av influensa, förkylningar och infektioner i barndomen, såsom skarlettfeber, kycklingpox, mässling, kuspel, etc.;
  • tandvärk, inklusive tandvård eller utvinning av tänder, öronvärk under otit, huvudvärk, ont i halsen.

På rekommendation av en läkare kan barn på 2-3 månader få en enstaka dos vid ökad kroppstemperatur efter vaccination.

Kontra

  • fruktosintolerans;
  • allvarlig nedsatt njur- eller leverfunktion
  • ålder under 2 månader
  • samtidig användning av andra läkemedel innehållande paracetamol;
  • överkänslighet mot någon del av läkemedlet.
  • onormal leverfunktion, inklusive Gilberts syndrom;
  • viral hepatit;
  • den genetiska frånvaron av enzymet glukos-6-fosfat dehydrogenas;
  • njursvikt (kreatininclearance

Suspension "Paracetamol-barn": bruksanvisningar. Indikationer för användning av droger

En ökning i temperatur hos ett barn indikerar utvecklingen av en inflammatorisk process i kroppen. Det kan bero på barndomsinfektioner eller akut respiratoriska infektioner, skärande tänder eller vaccinationen som gjordes dagen innan. I vilket fall som helst ger värmen den lilla patienten mycket ångest och stör sina föräldrar i panik.

Idag finns det många antipyretiska läkemedel som säljs. De mest populära bland dem under många årtionden är den tidtestade Paracetamol för barn i form av en sirap eller suspension. Med alla rekommendationer som beskrivs i anvisningarna kan de sänka temperaturen, även hos spädbarn på flera månader gamla. I den här översynen kan du lära dig mer om funktionerna i drogen.

Sammansättningen och effekten av läkemedlet

Paracetamolbaserade antipyretiska medel används över hela världen. Den aktiva aktiva beståndsdelen stannar bildandet av enzymet (cyklooxygenas), vilket medför en ökning av temperaturen och utseendet av smärta. Stopp av detta enzym inträffar i centrala nervsystemet. Som ett resultat sänker febern snabbt och smärtan går bort. Slemhinnan i magen lider inte. Blockering av cyklooxygenas i centrala nervsystemet är associerat med denna egenskap hos parasetamol, som frånvaro av antiinflammatorisk effekt. Därför är användningen av droger meningslös för smärtsamma förnimmelser som orsakas av inflammatoriska processer - muskel- och ledvärk, liksom smärtsamma känslor som ett resultat av skador på ledband och senor.

Barnets parasitamol ska inte tas parallellt med andra läkemedel som innehåller paracetamol - annars finns det stor risk för överdosering.

Läkemedlet i form av sirap och suspension idag kan köpas på något apotek. Du behöver inte ens recept på detta. Detta indikerar också produktens relativa säkerhet.

Paracetamol börjar agera efter 30-40 minuter.

Priset på en flaska suspension med en kapacitet på 100 ml är 60-80 p. En flaska på 200 ml kostar ca 120-150 p. 50 ml sirap kostar ca 50 rubel. 100 ml - 80 rubel.

vittnesbörd

Paracetamolsirap för barn och suspension Paracetamol - en form av läkemedlet, skapad speciellt för de yngsta patienterna. Vätskeviskös konsistens är mycket lämplig för att ta emot barn. Och om tabletter som innehåller paracetamol endast är tillåtna för barn över 12 år, kan suspensionen rädda smulor från värmen som bara är en månad gammal (under övervakning av barnläkare och i åldersgodkända doser).

Indikationer för upptagande är:

  • ökad kroppstemperatur hos ett barn (upp till 38,5 ° C eller, som experter på pediatriskområdet nyligen har rekommenderat, upp till 38,9 ° C)
  • mild eller måttlig smärta: huvudvärk, tandvärk, neuralgi, tandvårdssmärta.

För att sänka temperaturen på medicinen är möjlig, om termometern visar 38,5 ° och däröver.

Höga temperaturer kan vara farliga i sig - till exempel provocera anfall. I vissa fall är det absolut nödvändigt att köra temperaturen -. Och antipyretika är utformade för att lindra patienternas tillstånd i sådana situationer.

En viktig punkt - Barnets parasetamol botar inte, men lindrar bara symtomen på sjukdomen. Värme och smärta indikerar en patologisk process i kroppen. Dessa tecken tyder på att du behöver ringa en läkare som kommer att undersöka barnet och förskriva behandlingen.

Blanketter för frisläppande

På apotekens hyllor finns läkemedlet i olika former:

  • tabletter i doser av 200, 325 och 500 mg;
  • kapslar;
  • sirap (120 mg / 5 ml och 125 mg / 5 ml);
  • suspension (120 mg / 5 ml);
  • suppositorier (ljus för vuxna och barn, olika i storlek och dos).

Tabletter och kapslar ordineras vanligtvis hos ungdomar och vuxna. Dosen väljs av läkaren i enlighet med hälsotillståndet och patientens vikt. Barnformer - sirap, suspension och suppositorier.

Stearinljus introduceras rektalt, deras absorption sker i tarmarna. Metoden för tillämpning beskrivs i detalj i instruktionerna för verktyget. Fördelarna med detta läkemedel:

  • Frånvaro av socker, smaker och färgämnen, vilket är särskilt viktigt för barn med allergier.
  • en längre effekt jämfört med andra former av läkemedlet, även om det tar längre tid att vänta på starten av suppositorieverkan.
  • en lång hållbarhetstid är 2 år, och en öppen sirap kan lagras i endast en månad.

Skillnader mellan sirap och suspension

Sirap och suspension - former av barns parasetamol, som har mycket gemensamt:

  • identiska åtgärder
  • liknande textur;
  • samma dos (i 5 ml av produkten innehåller 120 mg aktiv substans);
  • trevlig fruktig arom och söt smak med en typisk bitterhet (varianter med olika smaker finns tillgängliga: hallon, jordgubbe, orange);
  • liknande behållare (injektionsflaskor eller mörka glasflaskor med tätt skruvade lock på 100 eller 200 ml).

Sirap bör inte ges till barn under 2 år.

Huvudskillnaderna observeras i kompositionerna. Suspension innehåller inte socker, medan raffinerat socker är en sirapsbeståndsdel - föräldrar till diabetiker behöver veta om detta. Dessutom finns det alkohol i sirapen, så det är inte lämpligt för behandling av spädbarn upp till två år.

dos

Uppgifter om dosering och egenskaper vid mottagande av Paracetamol i form av sirap och suspension kan hittas i bifogade bruksanvisningar (). Det listar mottagningsdosen, beroende på ålder. Men det viktigaste ögonblicket är patientens vikt. Om ett barn som är 7 år väger bara 15-16 kg, är den dos som rekommenderas av den tidigare åldersgruppen den norm som gäller för honom.

Så åldersnormerna för att ta Paracetamolsirap för barn är enligt följande:

  • 2-6 år - 5-10 ml;
  • 6-12 år gammal - 10-20 ml;
  • tonåringar från 12 år - 20-40 ml.
  • 1-3 månader - 2 ml;
  • 3 -12 månader - 2,5-5 ml;
  • 1-6 år - 5-10 ml;
  • från 6 år - 10-20 ml.

Den rekommenderade mängden paracetamol är 10 mg per 1 kg kroppsvikt. Det vill säga en individuell singeldos för ett barn som väger 24 kg är 240 mg av den aktiva substansen. I 5 ml sirap eller suspension innehåller 120 mg paracetamol. Följaktligen behöver patienten ta ca 10 ml vätska (det här är 2 mätskedar).

Mottagningsfunktioner

Att mäta vätskan bekvämt med en sked, ett lock med en märkning eller en speciell spruta. Det rekommenderas att acceptera medel inte tidigare än en timme-två efter mat. En förutsättning är att ta den tillsammans med mycket vatten.

Utspädning av läkemedlet med vatten kan inte vara, men du måste dricka det.

Drick inte medicinen mer än en gång var 4: e timme. Varaktigheten av behandlingen är högst 3-5 dagar. Enligt recensioner av erfarna mammor är Paracetamol i form av sirap och suspension effektiv om 15-20 minuter, ibland måste du vänta lite längre.

Kontra

Suspension (och sirap) Paracetamol har ett antal kontraindikationer. Det är strängt förbjudet att ta drogen till patienter med allvarliga sjukdomar i njurar, lever och blod. Förskriv det inte och barn upp till 1 månad (åldersgränsen för sirap - från 2 år).

Liksom vid alla andra läkemedel är kontraindikation mot användningen av läkemedlet närvaron av en personlig intolerans av dess enskilda komponenter i barnet. Om barnet drack medicinen, visade han tecken på en allergisk reaktion (från banalt utslag till livshotande Quincke-ödem), det är uppenbart att läkemedlet inte passar honom.

Observera doseringen och barnet kommer snabbt att gå på mend.

Overdoseringssymptom uppträder genom:

  • blekhet;
  • illamående, kräkningar, buksmärtor;
  • ökad svettning;
  • smärta i levern (börjar om en dag eller två).

Betydande överdosering på grund av utvecklingen av akut leversvikt kan leda till koma och död.

För att bestämma graden av överdosering och adekvat behandling, behöver du rådgöra med en läkare. För medicinska åtgärder - Tvätta magen (effektivt senast 4 timmar efter händelsen) och ta aktivt kol.

analoger

Paracetamol har analoger - Efferalgan, Calpol och andra. Medlen har liknande sammansättning och effektivitet. Men priserna på dessa droger varierar: naturligtvis, utländska - mer än inhemska. Egenskaperna liknar Paracetamolus Nise och Nurofen. De innehåller helt olika ingredienser. Medlen har ett stort antal kontraindikationer och biverkningar, men ger en uttalad antiinflammatorisk effekt.

Analogt paracetamol: Panadol - ett botemedel mot temperatur och smärta.

Läkemedlet "Paracetamol" är det mest populära och, viktigast av allt, säkert läkemedel med antipyretiska och analgetiska egenskaper. Det finns i olika doseringsformer som passar alla tillfällen - det här är tabletter, suppositorier, sirap (suspension) och kapslar. På grund av dessa egenskaper används det ofta vid behandling av barn och vuxna (särskilt de som inte tolererar andra läkemedel). Läkemedlet "Paracetamol" (sirap och suppositorier) har en mycket mild effekt, så det rekommenderas för mycket små barn, vilka andra läkemedel är kontraindicerade. Men före användning hos nyfödda måste du först rådgöra med din läkare.

Läkemedlet "Paracetamol" (barnsirap), instruktionen bekräftar detta, finns i en flaska med en kapacitet på 50 eller 100 ml, tillverkad av mörkt glas eller plast. Flaskan placeras i en kartong och förses med en mätlock eller sked.

Sammansättning - sirap innehåller 0,024 gram paracetamol per 1 milligram vätska. Ytterligare ämnen - sorbitol, socker, propylenglykol, citronsyra, natrium-trisubstituerad citrat, etylalkohol, riboflavin, aromatiska tillsatser, vatten.

Pharma-grupp - icke-narkotiska analgetika.

Egenskaper - antipyretisk, analgetisk (smärtstillande medel) och antiinflammatorisk medel.

Läkemedlet "Paracetamol" (barnsirap). Instruktioner: Indikationer

Designad för barn i alla åldrar, upp till sex månader - bara efter medicinsk konsultation.

Den används i följande fall:

  • Som smärtstillande medel för svaga eller måttliga smärtssyndrom - tandvärk och huvudvärk, neuralgi, muskelsmärta, tandvård, brännskador, olika skador, reumatisk smärta, faryngit och andra syndrom.
  • Som antipyretisk och antiinflammatorisk i inflammatoriska infektionssjukdomar, virusinfektioner. Huvudindikationen är en förhöjd temperatur.

Läkemedlet "Paracetamol" (barnsirap). Instruktion: dosering

En tesked - ca 5 ml - innehåller 120 mg paracetamol. Den rekommenderade dosen, beräknad vid en gång, är 10-15 mg per kg vikt. För barn bör maximal dos per dag för 1 kg vikt inte överstiga 60 milligram.

Följande enstaka doser för barn är föredragna:

  • från två månader till ett år - från två till fem milliliter, eller från halv till en tesked, eller 60-120 milligram;
  • barn från ett år till sex - från fem till tio milliliter, eller från en till två teskedar, eller 120-240 milligram;
  • från 6 till 14 år - från 10 till 20 milliliter, eller från två till fyra teskedar, eller 240-480 milligram.

Behandlingstiden i normala fall varierar mellan tre och fem dagar. Det beror på svårighetsgraden av sjukdomen. En längre kurs rekommenderas inte för barn.

Öka den dagliga dosen av läkemedlet eller varaktigheten av behandlingen är möjlig endast efter det medicinska samrådet.

Om allvarligt njursvikt observeras bör tiden mellan läkemedlet inte vara mindre än åtta timmar.

Läkemedlet "Paracetamol" (barnsirap). Instruktioner: Kontraindikationer och biverkningar

  • Överkänslighet mot paracetamol.
  • Nedsatt funktion hos njurarna och leveren.
  • Olika blodsjukdomar.
  • Kronisk alkoholism.

Försiktighet måste tas under graviditet och amning. Vid denna tidpunkt föreskrivs läkemedlet efter det medicinska samrådet.

Försiktighetsdrog används i närvaro av

Följande biverkningar är möjliga: illamående, buksmärta, allergiska reaktioner.

Läkemedlet "Paracetamol" (suspension), instruktioner för användning av dessa anmärkningar, bör förvaras vid rumstemperatur och får under inga omständigheter frysas!

Paracetamol, som ett verksamt ämne, finns i många läkemedel avsedda att hämma spänningen och värmehanteringscentralernas excitabilitet.

Ett av de mest populära verktygen i denna grupp är Panadol, som klassificeras som ett antipyretiskt läkemedel för barn med paracetamol.
De främsta fördelarna med läkemedlet är: mångsidighet, tillgänglighet (tillgänglig i alla apotek i världen utan recept), bekvämlighet och ett brett utbud av frisättningsformer.

Läkemedlet har en annan form, men barn är oftast förskrivna: paracetamolsirap för barn, paracetamol för barnsuppsättning (ljus) och mindre ofta paracetamol för barn i tabletter.

Instruktioner paracetamol barn

Det är indikerat för smärta sensioner av olika ursprung, till exempel för huvudvärk eller tandvärk, neuralgi, myalgi, algomenorré smärtor vid skador, brännskador. Lindrar feber i smittsamma och inflammatoriska sjukdomar.

Paracetamol pediatriska användningsanvisningar varnar för att den aktiva substansen lätt absorberas i blodet och tränger in i alla organ. I detta avseende är läkemedlet kontraindicerat vid överkänslighet, under de första månaderna av ett barns liv och förväntade mammor under graviditeten.

Problemet är att paracetamol penetrerar placentalbarriären. Hittills har i princip inga negativa effekter av paracetamol på fostret hos människor observerats.

Paracetamol utsöndras i bröstmjölk: innehållet i mjölk är 0,04-0,23% av den dos som tas av moderen.
När du väljer detta läkemedel under graviditet och amning, som ett terapimedel, bör du noga väga de förväntade fördelarna med moderen och den potentiella risken för fostret eller barnet. I den här frågan, kontakta din personliga läkare.

Läkemedlet används med försiktighet till patienter med nedsatt lever- och njurefunktion, med godartad hyperbilirubinemi, liksom hos äldre patienter. Med långvarig användning av paracetamol i stora doser kan läkemedlet ha en hepatotoxisk effekt.

I andra fall är användningen möjlig enligt doseringsregimen.

Barnets paracetamoldosering

Dosen av barns paracetamolsuspension beror på barnets ålder och kroppsvikt.

Paracetamol i form av en suspension för barn tas oralt före måltid 3-4 gånger om dagen med ett intervall på 4-6 timmar.
Unga barn kan läggas till en flaska med vatten, te.

I 5 ml sirap - 1 tesked - innehåller 120 mg paracetamol.

En enstaka dos är 10-15 mg / kg kroppsvikt hos barnet. Den maximala dagliga dosen är inte mer än 60 mg per kg kroppsvikt hos barnet per dag.

Beroende på ålder föreskrivs paracetamolsirap i följande enstaka doser:

Från 3 månader upp till 1 år - 2,5-5 ml (1 / 2-1 tsk) eller 60-120 mg;
- från 1 år till 6 år - 5-10 ml (1-2 teskedar) eller 120-240 mg;
- från 6 till 14 år gammal - 10-20 ml (2-4 teskedar) eller 240-480 mg.

Behandlingstiden är högst 3 dagar som antipyretisk och inte mer än 5 dagar som bedövningsmedel. Fortsättning av läkemedelsbehandling efter samråd med läkaren.

Före användning skakas läkemedlet grundligt.

Paracetamol Dosering för barn

För barn från 9 till 12 år är den maximala dagliga dosen 2 g.

Läkemedlet ska tas efter måltider och dricka mycket vatten.

Suppository rektal dosering

För barn i åldern 1 månad till 3 år används rektala suppositorier, en enstaka dos av paracetamol är 15 mg per 1 kg kroppsvikt, dagligen - 60 mg per 1 kg kroppsvikt hos barnet. Användningsfrekvens 3-4 gånger om dagen.

För vuxna och ungdomar med en kroppsvikt över 60 kg är en enstaka dos 0,35-0,5 g, den maximala engångsdosen på 1,5 g 3-4 gånger om dagen. Daglig dos av 3-4 g.

För barn från 6 till 12 år är den maximala dagliga dosen 2 g i 4 doser.

För barn från 3 till 6 år, den maximala dagliga dosen på 1-2 g paracetamol, med en hastighet av 60 mg per 1 kg kroppsvikt hos barnet i 3-4 doser.

Paracetamol för barn recensioner och pris

Paracetamol tabletter kan köpas för 3-5 rubel, 10 stycken, 200-500 mg;

Paracetamol suspension för barn 120mg / 5ml, 200g kostar i genomsnitt 100-130 rubel, kommer i frukt smaker - apelsin och jordgubbe;

Paracetamol rektala ljus 500 mg, 10 stycken kan köpas för 35-39 rubel.

Alla vet första hand om det antipyretiska läkemedlet Paracetamol. Det produceras i olika former: tabletter, kapslar, suspension. Denna artikel diskuterar barns parasitamolsirap: bruksanvisningar, kontraindikationer, biverkningar och doseringsregimer.

Sammansättningen av barnets antipyretiska

Sirap för barn tillhör gruppen analgetika (smärtstillande medel) och antipyretika (läkemedel som minskar kroppstemperaturen). Det har också en svag antiinflammatorisk effekt. Den huvudsakliga verkställande paracetamolen. I 5 ml klar viskös vätska är dosen av den aktiva beståndsdelen 120 mg. Ytterligare ämnen som ingår i sirap:

  • glycerol;
  • etylalkohol;
  • smak;
  • renat vatten;
  • propylenglykol;
  • sorbitol;
  • metylparahydroxibensoat;
  • propylparahydroxibensoat.

Jordgubbssirap har en trevlig smak och lukt, Paracetamol med hallon smak också produceras.

Indikationer för användning

Användningen av parasitamol för medicinska ändamål är bred. Läkemedlet är ordinerat för huvudvärk av någon intensitet. Terapeuter och barnläkare rekommenderar att du alltid har Paracetamolsirap i din första hjälpen kit. Det är effektivt för att öka temperaturen som orsakas av influensa, andningssjukdomar. Paracetamol har funnits i hypertermi vid postvaccinationsreaktioner. Vad hjälper den här medicinen till?

Eftersom sirap är en smärtstillande, hjälper det med någon smärta:

  • muskel;
  • med kompression av ryggrad
  • med tandvård
  • om inre organ är skadade
  • i händelse av skada på huden
  • traumatisk;
  • buken.

Paracetamol tas under amning och graviditet, myalgi och neuralgi.

Användningsschema och doseringsschema

Hur man ger Paracetamolsirap? Läkemedlet är avsett för internt bruk. Ge det i enlighet med barnets vikt eller ålder. Ansökningsmönstret kan variera. Det beror på anledningen till att läkaren föreskrev paracetamol för barnet eller vuxen.

bord

Instruktioner för användning av läkemedlet hos barn i enlighet med vikten med ökande temperatur under en period av virus- eller infektionssjukdom.